Emocionalna Inteligencija: Šta Je EQ i Zašto Je Važniji Od IQ?
Saznajte zašto je emocionalna inteligencija (EQ) ključna za uspeh i sreću u životu. Testirajte svoj EQ i naučite kako da ga razvijete.
Emocionalna Inteligencija: Šta Je EQ i Zašto Je Važniji Od IQ?
Biti pametan do sada je uglavnom značilo imati visok koeficijent inteligencije (IQ). Međutim, današnja nauka zaključuje da društveno najuspešniji i lično najzadovoljniji pojedinci nisu oni što ih obeležava puki visoki broj racionalne inteligencije. Potpuno ostvarenje sopstvene ličnosti pripada emocionalnoj inteligenciji (EQ).
Šta je emocionalna inteligencija (EQ)?
Emocionalna inteligencija obuhvata sposobnost da se saoseća sa drugima, procenjuje, stvara dobre odnose, bude privlačan, kao i druge emocionalne veštine koje su presudne za uspešno uklapanje u društvo. Mnogi izuzetno inteligentni ljudi se u životu jednostavno ne snađu jer im nedostaju veštine poput samokontrole, istrajnosti, samomotivacije, empatije i snalaženja u grupi.
Test emocionalne inteligencije
Da biste testirali svoj EQ, odgovorite sa "T" (tačno) ili "N" (netačno) na sledeća pitanja:
- Ako me verbalno napadnu, obavezno se razljutim.
- Dobro se nosim sa tuđim osećajima tuge, čak i mojih najbližih.
- Ukoliko mi neko preti fizički, osećam ljutnju i strah.
- Mogu se odlučiti da volim nekoga, a onda to i pokazujem.
- Dobro podnosim tuđi gnev i mržnju.
- Zbog nekih stvari se redovno brinem.
- Ponekad i u nekim situacijama osećam stid.
- Osećaji ljutnje neprestano mi se vraćaju zbog pojedinih situacija ili osoba.
- Zbog nekih stvari iz moje prošlosti osećam stid.
- Ponekad se osećam poniženo.
Poželjni odgovori: 1-N, 2-T, 3-T, 4-T, 5-T, 6-N, 7-N, 8-N, 9-N, 10-N.
Zašto je EQ važniji od IQ?
Za razliku od intelektualne inteligencije koja se može razvijati u određenoj dobi i do određenih granica, emocionalna inteligencija se može razvijati bez obzira na životnu dob. Svako može naučiti da komunicira i kontroliše emocije, razvije osećaj empatije i spozna sebe ako to želi i posveti tome pažnju.
Kako razvijati emocionalnu inteligenciju?
Ključne veštine za razvijanje EQ uključuju:
- Samosvesnost - prepoznavanje vlastitih emocija
- Samokontrola - upravljanje emocijama
- Motivacija - sposobnost samomotivisanja
- Empatija - prepoznavanje emocija kod drugih
- Društvene veštine - izgradnja kvalitetnih odnosa
Emocionalna inteligencija kod dece
Razvijanje emocionalne inteligencije kod dece treba početi što ranije. Deca posebno mala sastavljena su samo od emocija - to su "sundjeri" koji upijaju osećanja iz izraza lica roditelja, tona glasa i načina govora. Roditelji treba da decu nauče da izražavaju osećanja sopstvenim rečima ("Ja sam veseo", "Ja sam tužan"), a zatim da prepoznaju osećanja drugih ljudi.
Nauka iza emocija: Amigdala i epifiza
Za naše emocije je odgovorna amigdala koja živi i radi u našem mozgu. Ona je skladište svih naših zapamćenih emocija i zbog toga smo u stanju da nekad emotivno reagujemo i pre nego što smo zaista svesni situacije. Epifiza (pinealna žlezda) je takođe važna za emocionalnu stabilnost, jer luči melatonin i serotonin - "hormon sreće".
Zaključak
Emocionalna inteligencija je ključna za uspeh i sreću u životu. Za razliku od IQ koja je delom urođena, EQ se može razvijati tokom celog života. Najvažnije je biti iskren sa sobom i shvatiti da možemo voljno uticati na naše emocionalne reakcije. Vladanje sobom ne znači potiskivanje emocija, već postizanje ravnoteže i kontrole ekstremnih emocija.