Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - simptomi, dijagnoza, terapije i prevencija. Iscrpni vodič bez ličnih podataka.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna virusna infekcija uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV). Ove tvorevine najčešće se javljaju na genitalijama, anusu ili ređe na usnama, a karakteriše ih karfiolasta struktura beličaste ili ružičaste boje. Važno je naglasiti da postoje različiti tipovi HPV virusa - neki su bezopasni, dok drugi (poput tipova 16, 18, 31 i 45) mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Česta zabuna u dijagnozi
Mnogi pacijenti doživljavaju zbunjenost prilikom postavljanja dijagnoze. U nekim slučajevima, kondilomi se mogu pogrešno identifikovati kao polipoza nastala usled povećanog lučenja vaginalnog sekreta, koja ne zahteva terapiju i prolazi spontano. Zbog toga stručnjaci preporučuju traženje drugog mišljenja pre početka bilo kakvog lečenja.
Načini prenošenja i inkubacija
HPV se prenosi pre svega seksualnim kontaktom, ali moguće je i prenošenje:
- Blagim dodirom dve sluzokože
- Vertikalno sa majke na dete tokom porođaja
- Sopstvenim rukama sa inficiranih na zdrave delove tela
Inkubacioni period može trajati od mesec dana do godinu dana, što otežava praćenje izvora infekcije.
Dostupne terapije
Lečenje kondiloma je individualno i može uključivati:
- Krioterapiju - zamrzavanje tečnim azotom
- Laser terapiju - posebno efektna za unutrašnje kondilome
- Topikalne preparate - podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina
- Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo vidljive promene, dok virus ostaje u organizmu. Recidivi su česti i zahtevaju višestruke terapije.
HPV i trudnoća
Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog fiziološkog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi čak i u toku graviditeta, pri čemu su laserske intervencije bezbedna opcija. U slučaju izraženih promena na grliću materice, preporučuje se laserska vaporizacija 15-20 dana pre termina porođaja.
Prevencija putem vakcinacije
Na tržištu su dostupne vakcine koje štite od najopasnijih HPV tipova. Vakcina se daje u tri doze i najefikasnija je ako se primi pre prvog seksualnog kontakta. Iako u mnogim zemljama ova vakcina ulazi u obavezni kalendar, u Srbiji se još uvek može dobiti samo u slobodnoj prodaji.
Značaj redovnih pregleda
Statistike pokazuju alarmantnu učestalost raka grlića materice u Srbiji. Redovni ginekološki pregledi i PAP testovi ključni su za rano otkrivanje promena. Važno je naglasiti da kondilomi dugo mogu ostati neprimećeni, posebno ako se nalaze u dubini vaginalnog kanala.
Saveti za osobe sa kondilomima
- Tražite više stručnih mišljenja pre početka terapije
- Izbegavajte seksualne kontakte tokom aktivnog lečenja
- Ne paničite - većina HPV infekcija ne dovodi do raka
- Ojačajte imunitet kao ključni faktor u borbi protiv virusa
- Budite uporni - lečenje može trajati i po godinu dana
Iako kondilomi predstavljaju neprijatan i često stigmatizovan zdravstveni problem, uz pravilnu dijagnozu i terapiju moguće je postići dugotrajne periode bez simptoma. Ključno je ne zanemarivati znake upozorenja i redovno se pregledati.